IMG 20201025 184757 2 e1603649422659

Série článků, jak začít investovat má za úkol pomoct lidem, kteří se rozhodli začít investovat do finančních aktiv a nevědí jak. V prvním díle rozeberu, co by si takový člověk měl ujasnit a uvědomit, než vůbec začne investovat například do akcií. V dílech následujících, už přejdu ke konkrétním krokům, jak vybrat toho správného brookera a akcie, nebo indexový fond.

Co je to vlastně investování?

Zjednodušeně řečeno, investování je proces, kdy v současnosti dáváme část peněz stranou, abychom jich v budoucnosti měli více. Pokud investujeme naše peníze, preferujeme naši budoucí finanční stabilitu na úkor našich aktuálních tužeb.

Pokud však člověk žádné volné peníze na investování nemá a žije od výplaty k výplatě musí nejprve:

  • se naučit hospodařit se svými financemi. K tomu v dnešní době slouží spousta aplikací. Já sám používám aplikaci Wallet 1 , která mi efektivně hlídá, za co a kolik utrácím a tvoří mi přehledy.Spousta lidí si například každý den kupuje do práce espresso za 39 Kč. Zdá se to jako malá částka, která se lehce ztratí ve měsíčních výdajích. Měsíčně se však jedná o cca. 780 Kč. Co kdybychom si místo kupované kávy v kavárně, dělali kávu každý den doma za 1/10 ceny a zbytek investovali třeba do dobře diverzifikovaného indexového fondu. Díky složenému úročení se může i malá měsíční investice proměnit v pěkné přilepšení na důchod.
  • Vytvořit si „záchranný fond“ ve výši 3 až 6měsíčních výdajů, ze kterého muže čerpat v časech nouze (propustí mě z práce, velké nečekané zdravotní problémy apod.).
  • Pokoušet se maximalizovat své příjmy. To znamená, říct si o zvýšení platu, pokud si ho zasloužím, vyměnit práci za lépe placenou, nebo začít přemýšlet nad novými možnostmi přivýdělku.

Pokud mám své příjmy a výdaje pod kontrolou, mám záchranný fond, můžu se pustit do investování.

Každý budoucí investor by měl vědět následujících 5 věcí:

1)     Inflace je nepřítel a největší hodnotu mají peníze právě dnes

Inflace je u většiny ekonomů definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Ekvivalentně lze inflaci definovat jako snížení kupní síly peněz.2V roce 2020 díky koronavirové krizi ČNB čeká inflaci lehce nad 3 %  3. To znamená, že 100 000 Kč bude mít příští rok nákupní sílu 97 000 Kč, každým rokem takto ztrácejí peníze svou nákupní sílu o 2-3 %.

inflace

Inflace však nepostihuje pouze českou korunu.

Kupní síla 1 $ v roce 1800 se rovna kupní síle 0.05 $ v roce 2020. Pokud byste si tedy chtěli koupit dnes v roce 2020 to, co jste si mohli koupit v roce 1800 za 1$, potřebovali byste 20.63 $.

Snímek obrazovky 2020 10 22 v 21.10.57

Češi jsou konzervativní národ, většina má své peníze na spořícím účtu s úrokem 0,5 % ročně, nebo v aktivně řízených podílových fondech, které si účtují 2 % správcovský poplatek z vašich peněz(proč jsou takové fondy špatné jsem psal zde). Je třeba si uvědomit, že spořící účet ani aktivně spravované podílové fondy, které často nedokážou ani držet krok s inflací vám předčasný důchod nezařídí.

2) Lidé jsou emočně založení, což je v investování překážka.

bbb

Warren Buffett v jednom ze svých nejznámějších citátů o investování řekl, že „akciový trh je zařízení pro převod peněz od netrpělivých na trpělivé“. Většina nových investorů, začne investovat v představě, že za měsíc svoji investici nejlépe zdvojnásobí. Kupují, když akcie rostou a jsou na vrcholu a pokud akcie začnou klesat v panice prodávají. Následně zjišťují, že cena akcie, kterou prodali dosáhla nového maxima jen několik měsíců poté.

Tento citát se však vztahuje i na zkušenější investory, kteří když vidí, že cena jejich akcie vzrostla například o 40 % okamžitě svou pozici prodávají, protože si myslí, že více už její cena nevyroste a okrádají se tak o budoucí zisky.

Myslím, že bude lepší si to ukázat na grafu ceny akcie společnosti Apple, kterou všichni známe. Používáme produkty Apple at`už jde o iPhony, nebo i já tento článek píšu na macbooku:

Snímek obrazovky 2020 10 22 v 21.33.33

Kdybychom koupili akcii společnosti Apple 17. ledna 2017 za tehdejších 30 $ a následně ji prodali ke konci roku 2018 za necelých 60 $. Zdvojnásobili bychom naše investované peníze za necelé dva roky, a dokonce se vyhnuli cca. 30 % propadu, který nastal o pár měsíců později. To je bezpochyby krásný výsledek a skvělé načasování trhu. Kdyby  takový investor počkal a svou pozici neprodával mohl mít v září 2020 téměř 4x své původní investované částky, kdy se akcie Applu obchodovala cca 120 $ za kus.

Je důležité nechat „vítěze“ ve svém portfoliu dále růst. Kvalitní společnosti, které dosahovali skvělých výsledků v minulosti, mají tendenci dosahovat skvělých výsledků i v budoucnosti.

Bude zajímavé se k článku vrátit za pár let a podívat se, kde se bude nacházet cena akcií Apple. A jak si budou vést investoři, kteří nakoupili na dnešních historických maximech (můj tip je, že cena bude daleko výš, než je dnes).Obra%CC%81zek1.werwrwr

V investičním světě je známá zkratka FOMO (Fear of Missing out). Ta se váže k hromadnému nakupování převážné akcií, které v poslední době zaznamenaly raketový růst. Tito lidé bez rozmyslu kupují danou akcii jen proto, protože nechtějí přijít o možné zisky a bojí se, že už nikdy nebudou mít možnost tuto akcii koupit za lepší cenu. Jednoduše se bojí, že jim ujíždí vlak. Bohužel takto vyhrocená cena akce, nemá žádný základ ve fundamentu společnosti a dřív, nebo později bublina splaskne a cena akcie se vrátí do normálu. Tito investoři, kteří nestihli z vlaku vystoupit pak ztratí značnou část své původní investice5.

  • Chytrý investor se nenechá ovládat emocemi, ale přemýšlí analyticky.
  • Ke každé své investici si udělá svůj vlastní research (nedá na rady kamarádů, kteří mu radí „zaručený“ tip na akcii na které zbohatne)
  • Neprodává, když trhy iracionálně padají.
  • Nechá své „vítěze“ dále růst.

3) Zná svůj investiční horizont

Každý investor musí znát svůj investiční horizont, tedy dobu, po kterou chce investovat. Obecně v investování platí, čím delší investiční horizont, tím lépe. Proč? Díky složenému úročení investiční portfolio roste s proinvestovanými léty exponenciálně. Zjednodušeně řečeno, peníze začnou dělat peníze, které dělají více peněz atak dále. Tento proces však trvá roky až desetiletí.

Investor A) – Věk 25 let, cílený odchod do důchodu v 55 letech s 10,5 mil. Kč.

Snímek obrazovky 2020 10 22 v 22.17.39

Investor B) – Věk 35 let, cílený odchod do důchodu v 55 letech s 10,5 mil. Kč.

Snímek obrazovky 2020 10 22 v 22.22.38

Počáteční vklad Roční zhodnocení Investiční horizont Měsíční investice Odchod do důchodu
Investor A 1 000 Kč 7 % 30 let 8 650 Kč V 55 letech
Investor B 1 000 Kč 7 % 20 let 20 250 Kč V 55 letech

Řekněme, že oběma investorům se jejich investice bude zhodnocovat 7 % ročně, což je střízlivý odhad založený na základě historických zisků akcií a budoucího zhodnocení.

Oba investoři chtějí jít do předčasného důchodu ve svých 55 letech. Investor Akterý začal investovat ve svých 25 letech, díky svému o 10 let delšímu investičnímu horizontu, potřebuje ke své cílené částce 10,5 mil Kč, investovat 8 650 Kč měsíčně.

Investor B, začal investovat o 10 let později, jeho investiční horizont byl tak o 1/3 kratší než investora A. Investor B potřebuje ke své vytoužené částce 10,5 mil. Kč investovat 20 250 Kč měsíčně! Jen tak bude moct ve svých 55 letech odejít do důchodu se svou cílovou částkou a dožene tak Investora A.

Každý má svoji vytouženou částku jinou, uvedená čísla výše jsou pouze pro představu. Svůj vlastní výpočet si můžete udělat zde: https://www.vypocet.cz/sporen

Pořád platí, že bychom neměli investovat částku, kterou budeme v následujících 3-5 letech potřebovat. Je to z toho důvodu, že trh se chová v krátkodobém horizontu, jako kyvadlo, ale v dlouhodobém jako váha. Jinými slovy, v krátkodobém horizontu nikdo neví, co se s cenou akcie, nebo celého trhu stane. V dlouhodobém horizontu se však kvalitním společnostem, které zvyšují konstantě svůj zisk bude dařit, tak stejně, jako bude růst cena jejích akcií. Zisk společnosti a cena akcie jsou na sebe navázané.

Obecně platí, čím delší investiční horizont má investor před sebou, tím vyšší jeho šance na zisk jsou. Dokáže si totiž nečekané propady tzv. „vysedět“.

Na prvním grafu níže jdou vidět zisky (revenue) společnosti Alphabet (Google), kterou určitě všichni znáte. Jedná se o roční zisky z let 2005-2020 a čísla jsou v miliardách dolarů.

Snímek obrazovky 2020 10 22 v 22.43.53

Na druhém grafu už cena akcie společnosti Google, která viditělně roste se ziskem společnosti. Cena akcie zažívá propady, přestože zisk společnosti rok co rok roste. Dlouhodobý trend v ceně akcie je ale jasný.

Snímek obrazovky 2020 10 22 v 22.46.59

4) Zná svůj přístup k riziku.

Libí se mi věta, kterou kdysi pronesl Mike Tyson Každý má plány, dokud nedostane ránu.. Dá se totiž lehce použít jako metafora k investování. Každý zkušenější investor ví, že hodnota jeho portfolia se nebude v průběhu času pořád jenom zvyšovat. Zaručeně přijdou roky, kdy vaše portfolio bude v tzv.  „červených číslech“, člověk s tím počítá, ale úplně jinak to prožívá až daný okamžik nastane.

Sám investuju od roku 2013. Tedy finanční krize v roce 2008 se mi vyhnula obloukem. Trh v roce 2008-2009 spadl o více než 50 %.7. Byl jsem tehdy ještě moc mladý, na to chápat všechny konsekvence krize ve světě. A už vůbec jsem nevlastnil akcie.

Snímek obrazovky 2020 10 22 v 23.03.50

Toto je graf indexu S&P 500. Americký index S&P 500 je akciový index, který měří výkon a hodnotu 500 velkých společností obchodovaných na americké burze. Jedná se pravděpodobně o nejpopulárnější index na světě, který v podstatě ztělesňuje americkou ekonomiku.

Jak jde vidět od krize v roce 2008 akcie dlouhodobě posilují a nezažili období recese. Recese je období poklesu výkonosti ekonomiky, které trvá několik měsíců a projevuje se poklesem HDP8 . Na grafu výše je nynější recese znázorněna šedým pruhem. Jedná se o vůbec první za posledních 11 let. Rovněž se jedná o první recesi v mé „investiční kariéře“.

S&P 500 stihl za necelé 2 měsíce (únor, březen 2020) spadnout o více než 30 %. Přestože jsem takový pokles jednou čekal, nebylo lehké vidět, jak se hodnota mého portfolia propadla doslova za pár týdnů o ekvivalent několika let zpátky.

com

Během výprodejů jsem místo toho, abych akcie v panice prodával, naopak nakupoval. Povedlo se mi iniciovat pár pěkných pozic v kvalitních společnostech. Vím, že jsem dlouhodobý investor, a můj investiční horizont se pohybuje mezi 20-30 lety. Taky vím, že ve 100 % případů v historii se USA trhy z velkých propadů vzpamatovaly a dosáhly nových vrcholů. A tak je to i tentokrát, ve dnech psaní tohoto článku, je index S&P 500 výš, než byl před úderem viru. Můj přistup k riziku je tedy takový, že jsem ochoten vydržet jakýkoliv propad a spíše v něm vidím příležitost k nákupu. Indexových ETF a jednotlivých akcií ve slevě.

Každý si však musí vyhodnotit svůj přístup k riziku podle sebe. Pokud vím, že nedokážu ustát, že se mi hodnota mého portfolia propadne na půlku a bude se zotavovat další 2-3 roky neměl bych investovat do akcií. Popřípadě bych měl zvolit mix rizikovějších akcií a méně rizikovějších dluhopisů. Oblíbený je například poměr 60/40 %. Takový mix bude mít nižší dlouhodobý zisk, ale za to bude méně volatilní a v období krize nebude tak náchylný k prudkému propadu.

Snímek obrazovky 2020 10 24 v 12.02.26

Toto je aktuální graf indexu S&P 500 (říjen 2020), jak jde vidět index je dokonce nad úrovní před virové krize. Trh se dostal na před virové ceny za pouhých 8 měsíců. Pokud chytrý investor dokázal ustát 34% propad je na tom nyní dokonce o něco lépe, než byl v únoru. A pokud ještě v průběhu propadu přikupoval je na tom mnohem lépe, než byl v únoru 2020.

5) Rozumí tomu, do čeho investuje a vzdelává se

Každý investor by měl investovat jen do toho, čemu rozumí. Držet si určitý okruh kompetence. Nejhorší chyba, kterou můžete udělat je investovat do něčeho, co vám doporučil kamarád, nebo soused a neudělat si vlastní průzkum

Okruh kompetence znamená, že jsem si vědom svých limitů. Nikdo nerozumí všemu, v investování stačí rozumět par věcem, ale za to do hloubky. Například já dokážu pochopit na čem vydělává Starbucks, chápu jejich obchodní model, konkurenci, znám jejich margin, jejich prodeje, management a dokáži si představit, že zde budou i za 25 let a budou úspěšní.

Nerozumím však například farmakologickým společnostem, proto do nich neinvestuji i když je možně, že se ochuzuji o spoustu skvělých příležitostí. Každopádně je vlastním v rámci svého indexového ETF portfolia, které jsem mimo jiné popsal zde, a to mi bohatě stačí.

Nejlepší je začít se učit na indexových ETF, na kterých s trochou nadsázky není co zkazit. U indexových ETF stačí opravdu pouze nakoupit a držet a v momentě, kdy budu chtít vybrat zisky, tak je prodat. Není nutno zkoumat rozvahy jednotlivých společností tak jak je to u individuálních akcií.

Dále pokud se budu chtít naučit číst rozvahy společností a bude mě to bavit, můžu se opatrně přesunout na investice do jednotlivých akcií. 

Investování do jednotlivých akcií je mnohem riskantnější a vyžaduje mnohem více znalostí dané společnosti a trhu na kterém operuje. Každá jednotlivá akcie zastupuje skutečnou společnost se stovkami až tisíci zaměstnanci. Na druhou stranu investování do jednotlivých akcií může být mnohem více výnosnější, než investování do indexových ETF.

Pro srovnání za poslední rok je akcie společnosti Apple nahoře o 106 % zatímco index S&P 500 je nahoře o 19,10 %(říjen 2020). Je však nutné zmínit, že spousta akcií za indexem zaostává. Jak je možné investovat do vítězů je úplně, tak snadné investovat do poražených.Proto je tak nutné investovat pouze do společností, kterým rozumím.

Když investujete do indexového  ETF fondu, v podstatě takovou investicí berete „průměr“. Indexové ETF fondy totiž obsahují jak „vítěze“ tak „poražené“. 

Snímek obrazovky 2020 10 23 v 21.39.44Snímek obrazovky 2020 10 23 v 21.13.11

Konstantní vzdělávání je v oblasti investic nutnost. Nejlepší investice je investice do sebe a do svých znalostí a ve světě financí to platí dvojnásob. Nikdy není pozdě začít investovat a dosáhnout  svých vytýčených investičních cílů!

Závěr:

  • Každý správný investor
  • Má pod kontrolou své příjmy a výdaje, nezapomíná na „záchranný fond“ a snaží se maximalizovat svoje výdělky.
  • Ví, že inflace je neúprosná a dlouhodobě mu peníze, přestože jsou uložené na spořícím účtu, ztrácejí kupní sílu, a proto si na něm nechává jen to nejnutnější a zbytek investuje.
  • Investiční rozhodnutí dělá na základě faktů, nikoliv emocí.
  • Zná svůj investiční horizont a podle něj dělá i svá rozhodnutí.
  • Krizi nebere jako důvod k panice a výprodejům, ale jako příležitost k nákupům ve slevě. USA trhy se z každé krize dosavad vzpamatovaly a dosáhly nových maxim ve 100 % případů.
  • Investuje jen do toho, čemu rozumí. Vzdělává se. Chápe, že individuální akcie jsou rizikovější než indexové fondy, a to díky nižší diverzifikaci.

ew.brian

Komentáře není možné přidávat